Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi notu, bankalara ödeme alışkanlığınızla ilgili bilgi verir. Düzenli ödeme yapan kişiler yapmayanlara göre daha yüksek kredi notuna sahiptir.

Kredi notunuzu yükseltebilmek için borçlarınızı aksatmadan, düzenli ve planlı bir şekilde ödemelisiniz. Son ödeme tarihinden sonra yapılan ödemeler kredi notunuza olumsuz olarak yansır. Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen unsurlar sırasıyla kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç dökümü, yeni kredi açılışları ve kredi kullanım yoğunluğudur. İhtiyaç anında hızlıca kredi çekebilmek için kredi notunu yüksek tutmakta fayda var.

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Tüm borçlarınızı sıfırlamak tek başına yeterli olmayacaktır. Kredi notunuzun yükselmesi için banka sizin borçlanmanızı ve düzenli bir şekilde borcunuzu ödemenizi ister. Eğer borçlarınızı düzenli bir şekilde öderseniz kredi notunuz artar, ödemezseniz azalır. Kredi notunu yükseltmenin belli başlı yolları var. Bunlardan bazıları ek hesap açmak, düzenli ödeme yapmak, aktif bir şekilde kredi kullanmaktır. Kredi notunu yükseltmek için bankanın huyuna gitmekte fayda var. Bankalar en çok kredi kartı kullanan müşterilerini sever. Bu sebeple ödemelerinizi kredi kartıyla yapmanız ve düzenli ödemeniz banka nezdinde sizi daha değerli gösterecektir. Düşük miktarda kredi kullanmakta ödemesi kolay olacağından kredi notunuzu arttırmanıza yardımcı olur. Az miktarda kredi çekip düzenli ödeyerek bankanın gözünü boyayabilirsiniz. Tüm bunları yapmanız kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır.